Hlavní témata letošního ročníku byla: vliv umělé inteligence na novinařinu, redakční nezávislost ve vztahu mezi vydavateli a novináři a novinářkami, jaké podmínky pro práci mají ženy v redakcích a jak se v Česku žije a pracuje mladým žurnalistům pocházejícím ze zahraničí. Konference se zúčastnilo 150 účastníků.
9:30 – 10:00
Keynote: Chytré stroje dobré novináře nenahradí. Zatím.
Josef Šlerka – datový analytik a vedoucí projektu MediaRating NFNZ
Petr Koubský – redaktor Deníku N pro vědu a techniku
10:00 – 11:00
Jak (z)mění umělá inteligence žurnalistiku?
Jaký vliv má umělá inteligence na novinařinu? Může umělá inteligence ohrozit přinejmenším některé novinářské profese? Nebo jim naopak usnadní práci a získají více času na hlubší novinářskou práci? Jak AI může ovlivnit tvorbu obsahu v médiích?
Petr Koubský – redaktor Deníku N pro vědu a techniku
Michal Kašpárek – editor datového týmu Českého rozhlasu
Libuše Šmuclerová – předsedkyně správní rady Unie vydavatelů, předsedkyně představenstva Czech News Center
Moderuje: Josef Šlerka – datový analytik
11:00 – 11:20 – PŘESTÁVKA
11:20 – 11:40
MediaRating 2.0
MediaRating má první výsledky podle nové metodiky platné od letošního ledna. Smyslem změn bylo zejména posílit obsahová kritéria a odlišit tak novinářskou práci od pouhých “distributorů” obsahu.
Josef Šlerka – datový analytik a vedoucí projektu MediaRating NFNZ
11:45 – 12:45
Co znamená redakční nezávislost ve vztahu mezi vydavateli a novináři a novinářkami?
Nezávislost novinářů a redakcí je nezbytnou podmínkou kvalitní žurnalistiky. Jak nezávislost vypadá v praxi? Respektují novináři odpovědnost za svoji práci, kterou s sebou nezávislost přináší? Jak jsou nastavena pravidla v jednotlivých vydavatelstvích? Jakou roli v tom hraje odpovědnost vydavatele za obsah nebo třeba tlak na jeho ekonomickou prosperitu?
Robert Čásenský – šéfredaktor Reportér magazínu a předseda CZ IPI
Lenka Černá – generální ředitelka Economia
Petr Kamberský – komentátor Lidových novin
Moderuje: Petr Orálek – výkonný ředitel NFNZ
12:45 – 13:45 – PŘESTÁVKA NA OBĚD
13:45 – 14:00
Data o postavení žen v médiích
Marína Urbániková – katedra mediálních studií a žurnalistiky a Ústav pro otázky soudnictví Masarykovy univerzity, členka správní rady NFNZ
14:00 – 15:00
Postavení žen v redakcích a podmínky pro jejich práci
Proč je nedostatek žen ve vedení českých médií? Ovlivňuje to obsah? Jak vytvořit lepší pracovní podmínky s důrazem na slaďování práce a rodiny? Jaká opatření by měli vydavatelé přijmout, aby se novinářky cítily bezpečně v on-line prostředí? Jak a kde se mohou ženy v médiích vzájemně podpořit a vzdělávat?
Martina Riebauerová – vedoucí dramaturgyně Události, komentáře, Česká televize
Lucie Stuchlíková – redaktorka Seznam Zprávy
Marína Urbániková – odborná asistentka a pedagožka katedry mediálních studií a žurnalistiky a Ústavu pro otázky soudnictví Masarykovy univerzity
Moderuje: Eva Soukeníková – novinářka v Refresheru
15:00 – 15:10 – PŘESTÁVKA
15:10 – 15:30
Rozhovor: Práce novinářů ruského původu
Jak se v současnosti pracuje novinářům ruského původu v ČR a Evropě? Setkávají se s projevy nedůvěry ke své práci i osobě? Dokáží své informace dostat k občanům Ruska? Čelí tlakům ze strany ruských vládních kruhů?
Andrey Shary – ředitel ruské redakce, Rádio Svobodná Evropa
Moderuje: David Stulík – analytik Bezpečnostního centra Evropské hodnoty
15:30 – 16:30
Jak se v Česku žije a pracuje mladým žurnalistům pocházejícím ze zahraničí?
Žijí u nás dlouhodobě, v mnoha případech přišli za „větší svobodou“ a díky svým životním zkušenostem mohou na témata nahlížet odlišným, obohacujícím pohledem; narážejí však také na překážky. Dostávají dostatek prostoru – a ne pouze k tématům stereotypně vázaným k jejich původu? Jak zajistit jejich nezávislost, diverzitu, svobodu tvorby?
Fatima Rahimi – reportérka Deníku Referendum
Nguyen Thuong Ly – redaktorka E15
Kristina Vejnbender – redaktorka investigace.cz
Moderuje: Goranka Oljača – redaktorka Českého rozhlasu
Konference je určena redaktorům, redaktorkám, editorům a editorkám, lidem pracujícím v mediální branži, studentkám i studentům mediálních oborů, odborné a širší veřejnosti. Hlavním cílem Novinářského fóra je sdílení informací, zkušeností a přístupů.
Pokud se nemůžete účastnit osobně, tak doporučujeme přihlásit se na online přenos z konference. Registrujte se na online přenos. Mediálním partnerem online přenosu je Česká tisková kancelář.
Na celodenní konferenci naváže slavnostní předávání Novinářských cen za rok 2022, které se uskuteční v divadelním prostoru Jatka 78. Nadace OSF během něj ocení nejlepší žurnalistické práce, které vznikly v uplynulém roce. Více informací najdete na webu Novinářské ceny 2022.