NFNZ rovněž mapuje dostupné informace o českých zpravodajských webech z otevřených zdrojů. Jedním z nich jsou data ze serveru SimilarWeb, který nabízí informace o návštěvnosti webových serverů pomocí vlastních měření. Nejedná se tedy o data poskytovaná přímo stránkami. K měření využívá SimilarWeb panel uživatelů (tedy data od nasmlouvaných uživatelů) a další měření.
V naší tabulce naleznete výsledky ze SimilarWebu na základě metrik o celkovém počtu návštěv (NEJDE TEDY O POČET UNIKÁTNÍCH NÁVŠTĚVNÍKŮ), průměrném času stráveném uživatelem na stránce, průměrném počtu navštívených stránek a kolik procent přístupů získávají stránky přimo z prohlížeče (někdo rovnou napíše URL), kolik z odkazů na jiných stránkách, kolik ze sociálních sítí a případně dalších zdrojů.
Antisystémový dezinformační server Aeronet (podle údajů SimilarWebu) je se svými 1 030 000 celkových návštěv srovnatelně navštěvovaným jako server Respekt (přibližně 1 050 000), nebo Deník N (také přibližně 1 040 000). Sice mezi antisystémovými stále vítězí AC24, ale Aeronet si vede více než dobře. To, že je návštěvnost Aeronetu, Respektu a Deníku N srovnatelná, potvrzují i data ze serveru Alexa Rank.
Je také pozoruhodné, že z celkového počtu návštěv tvoří přístupy z e-mailů okolo 11%. V téhle formě šíření je mezi analyzovanými weby Aeronet suverénní jedničkou. Přístupy na Aeronet rostou od září 2018 plynule a stejně jako u dalšího tahouna české dezinformační scény, AC 24, jich kolem 30 % činí návštěvy ze Slovenska.
Pro celou řadu analyzovaných webů se zdají být přístupy ze Seznamu (většinou se jedná o tzv. Seznam newsfeed, tedy levý sloupec na domovské stránce se zajímavými články od nasmlouvaných partnerů) životně důležité. Kolem poloviny a více přístupů z českého giganta mají tyto portály: super.cz, krajskelisty.cz, seznamzpravy.cz, denikplus.cz, globe24.cz, ctidoma.cz, extrastory.cz, nasregion.cz, instory.cz, eurozpravy.cz, novinky.cz a forum24.cz.
Zatímco u serverů patřících do rodiny Seznamu, jako je bulvární Super a další, to je součást vnitřní distribuce návštěvníků, u ostatních serverů (pokud mají dominantní příjem z reklamy) to může vytvářet potenciální problém do budoucnosti v podobě závislosti na jednom zdroji přístupů. Zejména servery patřící do rodiny vydavatelství INCORP by měly hledat i jiné zdroje přístupů.
Celkový pohled můžete získat na následujícím grafu, kde na ose X leží počet návštěv (pro naše potřeby logaritmovaný) a na ose Y pak procentuální podíl přístupů z jiných webů. Většina serverů s přístupy nad 50 procent z odkazu jiné stránky ma většinu přístupů právě ze Seznamu. Jen u serveru Expres.cz a iDnes.cz není dominantní přístup ze Seznamu, ale z jiných serverů. V případě Expres.cz jsou to přístupy z iDnes.cz (89 procent) a v případě stars.cz z Eurozpravy.cz (48 procent).
Pravidelně se objevují úvahy o tom, že sociální sítě hrají klíčovou roli pro šíření dezinformací. Jedná se poměrně o složitou otázku, na kterou nelze odpověď v jednom datasetu, nicméně pokud se podíváme na zdroje návštěvnosti českých antisystémových webů, zjistíme, že jejich případné blokování na sociálních sítích by nepřineslo jednoznačný výsledek.
Na jedné straně jsou dezinformační a antisystémové weby jako Středoevropan nebo Časopis Šifra, které mají ze sociálních sítích podstatný počet přístupů (Středoevropan 55 % a Časopis Šifra 48 %), ale většina z nich pak má ze sociálních sítí pouze 15 % a méně přístupů. To je mimo jiné dáno i tím, že mají silnou vazbu mezi značkou a čtenářem a největší část svých čtenářů získávají přímým přístupem.
Josef Šlerka 5. 3. 2019
Data z října 2018 naleznete v předchozí verzi stránky zde.
Data z října 2018 naleznete v předchozí verzi stránky zde.