Akci bylo možné zároveň sledovat i online. Pokud jste konferenci nestihli, můžete se podívat na její záznam zde: www.novinarskeforum.cz
Mezi vystupujícími hosty byli špičkoví novináři a mediální odborníci. Panelové debaty moderovali: Josef Šlerka (datový analytik a bývalý ředitel NFNZ), David Stulík (analytik bezpečnostního centra Evropské hodnoty) a Jan Bumba (moderátor z Českého rozhlasu).
Univerzitní pedagog a vedoucí Centra pro mediální etiku a dialog Jan Motal zahájil konferenci svým příspěvkem na téma Soumrak tradiční objektivity?. „Objektivita je něco jako veřejný zájem. Všichni vědí, co to je, ale nikdy to nedokáže nikdo říct. Obzvlášť pokud je dotázán, jak to slovo používá,” řekl Jan Motal na úvod akce.
První panel se věnoval možnostem financování médií. Podle Michala Klímy, vládního zmocněnce pro oblast médií a dezinformací mají mít média úlevu na daních či dostávat od státu přímou podporu. „Země, které nepodporují média, jsou většinou země bývalého východního bloku, ostatní státy je nějakým způsobem podporují, třeba formou nulového DPH,“ doplňuje Klíma.
„Když máte co říct, nechte si za to zaplatit,“ takový názor zastává Martin Malý, spoluzakladatel platformy Gazetisto, která umožňuje jednotlivým autorům vydělávat na jejich vlastním obsahu. „Pomáháme nejen médiím, ale i lidem z venku, jako jsou blogeři, youtubeři, TikTokeři a další, kteří mají menší tematické projekty, získat z jejich obsahu peníze,“ dodal Malý. Ondřej Tolar ze Seznam.cz, který se stará o Newsfeed na hlavní stránce vyhledávače, představil nové metodiky, jejichž účelem je upřednostňovat články od velkých redakcí a důvěryhodných partnerů, ne clickbaitové články: „Spolupracujeme také s NFNZ a sledujeme doporučení jejich MediaRatingu.“
Komplikovanou práci médií a novinářů na Ukrajině představila v dalším bloku Soňa Koškina. Šéfredaktorka Levyj bereh (lb.ua) přišla do České republiky s matkou a malou dcerou. V emotivním úvodu mluvila o ztrátě svých kolegů, kteří zahynuli na bitevním poli nebo ve svých domovech. Ti, kteří zůstali na Ukrajině, se často nedobrovolně stali válečnými zpravodaji.
„V prvních dnech války jsme všichni začali pracovat 24/7. S ruskou invazí ale zcela zanikl reklamní trh. Na začátku měsíce řeším, jak zaplatím své kolegy. Dnes vás žádám o pomoc,” svěřila se na konferenci. „Věděla jsem, že když opustím zemi, dokážu pomáhat mnohem víc,” doplnila. Moderátor David Stulík zároveň v rámci panelu také popsal, proč je tak úspěšná ruská propaganda. „Realita v ruských médiích je úplně jiná. Žijí v paralelním informačním prostoru,” uvedl.
V prvním odpolední bloku se věnovali tématu dodržování standardů novinářské práce Jan Motal a Tereza Hotová (oba z Katedry mediálních studií a žurnalistiky FSS MU, CEMETIK) a Jiří Kučera, místopředseda správní rady NFNZ. První dva zmínění prezentovali výsledky analýzy, která se zaměřila na způsob, jakým média informovala o dvou kauzách, které měly vliv na veřejné mínění bezprostředně před parlamentními volbami 2021 (Pandora Papers a Andrej Babiš mladší).
Profesní zásady v informování o kauzách, až na výjimky, česká média většinou dodržela. Jiří Kučera se ve svém příspěvku zabýval tématem mediálních kauz ve vztahu k profesním standardům novinářské práce. Na příkladu dvou závažných kauz z nedávné doby ukázal, co v těchto případech základní standardy znamenají a jakým způsobem došlo k jejich porušení. Dává nám fakt, že byl někdo politikem a obviněným ve věci sexuálního deliktu, neomezený přístup do jeho soukromí?Podle místopředsedy správní rady NFNZ média v kauze exposlance Dominika Feriho chybovala, o veřejný zájem se nejednalo.
V závěrečném panelu s názvem O.K., Boomer? zabývajícím se vyhraněným názorovým a hodnotovým ukotvením redakcí pak hledali společně odpovědi na budoucnost novinařiny Michael Durčák (Reportér Magazín), Eva Soukeníková (freelancer) a Jan Bělíček (šéfredaktor Deníku Alarm). „Novináři pod 30 let, kteří píší komentáře? Myslím, že my, co tu sedíme, jsme výjimka“, prohlásil Michael Durčák. „V mainstreamových médiích je zdánlivá objektivita nejtíživějším problémem,“ uvedla svůj názor na věc Eva Soukeníková. Naše média mají podle ní jednoznačně pravicovou tendenci.Ve zpravodajství levicové či pravicové smýšlení roli mít nemají. Zprávy by měly mít podle Soukeníkové čistě informativní funkci. Dle Jana Bělíčka je mnohem těžší psát texty v názorově ukotveném médiu. „V budoucnu se nevyhnete konfrontaci se svými čtenáři, kteří si tam chtějí přečíst určitý názor,“ uvedl.
Konferenci pořádal Nadační fond nezávislé žurnalistiky, generálním partnerem byla Nadace OSF. Mediálním partnerem online přenosu byla Česká tisková kancelář.
Foto: Milan Chrdle